Piłsudczycy Gdańsk

Pomnik w Gdańsku Wrzeszczu

Pomnik w Elblągu

W dniach 10 – 11.11.2017 r. trwały uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Gdańsku. Współorganizatorami pierwszego dnia byli Prezydent Miasta Gdańska oraz Okręg Gdański Związku Piłsudczyków RP.

W dniu 10.11.2017 r. o godz. 9.00 - uroczystości rozpoczęła Msza Święta za Ojczyznę odprawiona w Kościele Garnizonowym w Gdańsku. Mszę odprawiał kapelan Okręgu Gdańskiego kmdr por. ksiądz Sławomir Pałka. O godz. 11.00 rozpoczęła się uroczystość pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku Wrzeszczu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, Garnizonu Miasta Gdańska, organizacji kombatanckich oraz szkół. Wsparciem naszej uroczystości był udział koleżanek i kolegów z bratniego Okręgu Pomorskiego ZP RP w Gdyni. Po oficjalnych przemówieniach nastąpiło uroczyste ślubowanie na Sztandar Związku Piłsudczyków RP Okręgu Gdańskiego I rocznika Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego „SPARTAKUS”. Po złożeniu wiązanek kwiatów u stup pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego i odegraniu przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej Marsza I Brygady uroczystość zamknięto. Okręg Gdański wziął udział w innych uroczystych spotkaniach. Na zaproszenie Ambasadora Francji - delegacja w składzie; Prezes Okręgu Gdańskiego ZP RP Tadeusz Zbigniew Pluta płk Związku oraz Bronisław Seweryn Błański mjr Związku wzięła udział w uroczystości upamiętniającej 99 rocznicę zakończenia I Wojny Światowej, która odbyła się na Francuskim Cmentarzu Wojskowym w Gdańsku. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz Regionu z Wojewodą Pomorskim panem Dariuszem Drelichem oraz Arcybiskupem Gdańskim ks. Gen. Dyw. Sławojem Leszkiem Głudziem na czele. Po odegraniu Hymnów Francji i Polski głos zabrał Ambasador Francji w Polsce pan Pierre Lévy, a następnie homilię w języku francuskim wygłosił Ks. Arcybiskup. Po złożeniu wieńców i złożeniu podpisów w księdze kondolencyjnej – uczestniczące delegacje zostały zaproszone przez pana Ambasadora na poczęstunek w ” Restauracji pod Łososiem” . Kolejna Delegacja Okręgu w składzie Wiceprezes Okręgu Gdańskiego ZP RP Andrzej Adamczyk ppłk Związku oraz Zbigniew Krynicki mjr Związku uczestniczyła w uroczystości upamiętnienia 36 rocznicy nadania Gdańskiej Stoczni Remontowej imienia Józefa Piłsudskiego.

W dniu 11 listopada obyła się tradycyjna Parada Niepodległości. Okręg Gdański ZP RP wziął udział w paradzie. W zwartej kolumnie szli gdańscy Piłsudczycy wraz z koleżankami kolegami z CKZiU oraz LOM „SPARTAKUS”. Prezes Okręgu Gdańskiego Tadeusz Zbigniew Pluta płk Związku wystąpił w roli asysty aktora odgrywającego Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zacinający deszcz oraz chłód dały się nam wszystkim we znaki.

Fotoreportaż: Bronisław Seweryn Błański mjr Związku oraz Zenona Kucwaja

Kliknij z zdjęcie aby powiększyć

 

   

 

   

 

  

Józef Piłsudski

Najważniejsze daty:

19 marca - Imieniny Józefa Piłsudskiego
03 maja - Święto Konstytucji 3 maja
12 maja 1935 - Śmierć Józefa Piłsudskiego
15 sierpnia - Bitwa Warszawska
5 grudnia 1867 - Urodziny Józefa Piłsudskiego
11 listopada - Święto Niepodległości
. All Right Reserve.