Piłsudczycy Gdańsk

Pomnik w Gdańsku Wrzeszczu

Pomnik w Elblągu

W sobotę 17 września 2016 r. na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku odbyły się uroczystości z okazji 77 rocznicy sowieckiej agresji na Polskę oraz Dnia Sybiraka.

Wśród gdańszczan jest wielu mieszkańców Kresów, którzy przeszli przez Syberię i Kazachstan, a po powrocie do Polski zamieszkali w Gdańsku oraz na terenie naszego województwia. W uroczystościach wzięły władze administracyjne oraz wojskowe Województwa Pomorskiego i miasta Gdańska m.in wojewoda pomorski Dariusz Drelich, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i prezes Związku Sybiraków Kordian Borejko. Druga część uroczystości odbyła się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.
Liczny udział pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, społecznych oraz szkół - ubarwnił uroczystość. Towarzyszyły – kompania reprezentacyjna 49 Bazy Lotniczej z Pruszcza Gdańskiego oraz orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Po oddaniu salwy honorowej delegacje uczestników uroczystości złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Golgoty Wschodu . W uroczystości wzięła udział liczna grupa przedstawicieli Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków RP pod przewodnictwem Prezesa Okręgu Tadeusza Zbigniewa Pluty płk ZP. W uroczystościach brali udział również uczestnicy tamtych wydarzeń. -
10 lutego 1940 roku o świcie rozpoczęła się pierwsza masowa wywózka Polaków na Syberię. Potem były jeszcze trzy deportacje: w kwietniu i czerwcu 1940 roku oraz w czerwcu 1941. W sumie, w ciągu 15 miesięcy radzieckiej okupacji, w wyniku masowych deportacji na wschód trafiło co najmniej 330–400 tys. osób. Niektóre szacunki mówią nawet o ponad milionie osób.
Fotoreportarz - Stanisława Cempa.

Kliknij w zdjęcie aby powiększyć


Józef Piłsudski

Najważniejsze daty:

19 marca - Imieniny Józefa Piłsudskiego
03 maja - Święto Konstytucji 3 maja
12 maja 1935 - Śmierć Józefa Piłsudskiego
15 sierpnia - Bitwa Warszawska
5 grudnia 1867 - Urodziny Józefa Piłsudskiego
11 listopada - Święto Niepodległości
. All Right Reserve.