Piłsudczycy Gdańsk

Pomnik w Gdańsku Wrzeszczu

Pomnik w Elblągu

W poniedziałek 1 sierpnia na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku odbyły się uroczystości związane z 72. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Przy ścianie pamięci w kwaterze Armii Krajowej spotkali się przedstawiciele władz województwa gdańskiego, miasta Gdańska oraz organizacji kombatanckich i patriotycznych.

O godz. „W” (17: 00) kiedy to rozpoczęło się powstanie w Warszawie, na Cmentarzu Łostowickim rozległo się wycie syren, przypominając jak wielką tragedię poniósł naród polski, a w szczególności mieszkańcy Warszawy. Uroczystości towarzyszyły kompania honorowa Marynarki Wojennej oraz orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Po Hymnie Narodowym nastąpiły przemówienia.
- Dzisiaj gdańszczanki i gdańszczanie są warszawiankami i warszawiakami – mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Spotykając się na tej uroczystości chcemy oddać hołd mieszkańcom stolicy i przypomnieć, jak wysoka jest cena pokoju.
Według prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów kpt. w stanie spoczynku Jerzego Grzywacza cena ta jest trudna do wyobrażenia. W ciągu 63 dni walk zginęło 200 tys. ludzi, w tym 180 tys. cywilów. Warszawa została zrównane z ziemią, zniszczono bezcenne dobra kultury.
W trakcie uroczystości wystąpiła aktorka Krystyna Łubieńska, która wyrecytowała „Elegię o chłopcu polskim” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dla niej ten wiersz o umieraniu jest czymś znacznie więcej niż tylko poezją.Dopełnieniem uroczystości była Apel Pamięci, w którym odczytano nazwy formacji walczących w powstaniu oraz nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej, zaangażowane w upamiętnienie etosu powstania. Wymieniono m.in. Lecha Kaczyńskiego, byłego prezydenta Warszawy i prezydenta Rzeczpospolitej, który przyczynił się do wybudowania Muzeum Powstania Warszawskiego. Po salwie honorowej nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez uczestników Uroczystości., Udział wzięli również Zarząd oraz członkowie Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków RP.

Kliknij w zdjęcie aby powiększyć

Józef Piłsudski

Najważniejsze daty:

19 marca - Imieniny Józefa Piłsudskiego
03 maja - Święto Konstytucji 3 maja
12 maja 1935 - Śmierć Józefa Piłsudskiego
15 sierpnia - Bitwa Warszawska
5 grudnia 1867 - Urodziny Józefa Piłsudskiego
11 listopada - Święto Niepodległości
. All Right Reserve.