Piłsudczycy Gdańsk

Pomnik w Gdańsku Wrzeszczu

Pomnik w Elblągu

13.04.2016 pod pomnikiem ofiar Golgoty Wschodu w Gdańsku uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. W tym roku mija 76. rocznica wymordowania polskich oficerów przez NKWD.
Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku u stóp pomnika Golgoty Wschodu. Były wieńce i kwiaty, był apel poległych, salwa honorowa i jak co roku ciągle żywe wspomnienia osób dotkniętych tą tragedią - dzieci i wnukowie pomordowanych oficerów w Katyniu.

Wiosną 1940 roku strzałem w tył głowy zabito ponad 21 tysięcy obywateli Polski. W tym ponad 10 tysięcy oficerów wojska i policji. Uznano ich za wrogów władzy sowieckiej.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest od 2007 roku w rocznicę ogłoszenia przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

Golgota Wschodu to nie tylko pamięć krwi przelanej w Katyńskich lasach, ale też wspomnienie losów osób masowo wywożonych w czasie II Wojny Światowej w głąb ZSRR.

W uroczystości uczestniczyła delegacja Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Okręgu Gdańskiego w Gdańsku. Delegacji przewodniczył - Prezes Okręgu Gdańskiego w Gdańsku płk ZP Tadeusz Zbigniew Pluta.
Poczet Sztandarowy wystawił Zarząd Krajowy ZP RP.

 

 

Józef Piłsudski

Najważniejsze daty:

19 marca - Imieniny Józefa Piłsudskiego
03 maja - Święto Konstytucji 3 maja
12 maja 1935 - Śmierć Józefa Piłsudskiego
15 sierpnia - Bitwa Warszawska
5 grudnia 1867 - Urodziny Józefa Piłsudskiego
11 listopada - Święto Niepodległości
. All Right Reserve.