Piłsudczycy Gdańsk

Pomnik w Gdańsku Wrzeszczu

Pomnik w Elblągu

Szanowny użytkowniku Wirtualnego Muzeum Kresy-Syberia!

Stefan Wiśniowski - Prezes Fundacji Kresy-Syberia
Tadeusz Chwiedź - Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków
Tadeusz Skoczek - Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie
Piotr Jakubowski - Dyrektor Domu Spotkań z Historią
Sławomir Frątczak - Kierownik Muzeum Katyńskiego
                                   serdecznie zapraszają na
                          Konferencję „PAMIĘĆ POKOLEŃ 2015”
              75 rocznica losów rodzin : Katyń, Kresy, Kazachstan
                           Warszawa, 17-19 września 2015 r.
 
Druga międzynarodowa konferencja „Pamięć Pokoleń” jest w tym roku poświęcona losom rodzin Katyńskich i Kresowych, w tym te które byłe zesłane przez władze sowieckie na Kazachstan 75 lat temu.
W czwartek, 17 września, Dniem Sybiraków, uczestnicy konferencji – nie tylko z Polski ale także z Białorusi, Anglii, Holandii, Ameryki, Kanady, Południowej Afryki, Australii i Nowej Zelandii – spotkają się w Warszawie przy pomnikiem Bitwy pod Monte Cassino. Stąd, wezmą udział w Marszu Pamięci Pokoleń wzdłuż alei generała Władysława Andersa, aż na uroczystości pamiątkowe przy Pomniku Pomordowanych i Poległych na Wschodzie. Wieczorem będą uczestniczyć w koncercie pamiątkowym w nowym Muzeum Katyńskim w Cytadeli Warszawskiej.
W piątek, 18 września, sesje merytoryczne rozpocznie Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią, przemówieniem na temat "tygli narodów", którym byłe przedwojenne Kresy wschodnie. Wstępnie, białoruski historyk, Ihar Melnikau, przedstawi swoje badania na temat "białoruskiej listy katyńskiej". Kanadyjski geograf, Colin Forsyth,  przedstawi swój projekt interaktywnej strony o "wymarłych wsiach” dawnych Kresów, wymazanych przez czystki etniczne UPA w okresie wojny. Losy zesłańców z Kresów na Kazachstan będą przedstawione w wystawie multimedialnej malarstwa Sybiraczki, Alicji Moskalukowej Edwards, z Ameryki. Losy polskich uchodźców w Afryce zostanie przebadane przez naukowców z Południowej Afryki, Cobusa Rademeyera i Stefana Szewczuka, jak również przez holenderską dziennikarkę, Mary-Annę Sandifort. Efekty doświadczeń wojennych na następne pokolenia będą przebadane przez potomków drugiego pokolenia z Anglii i Ameryki, Rachaelę Jarosh, Ninę Finbow i Adriana Pałki. Delegaci omówią również priorytety dla rozwoju Wirtualnego Muzeum Kresy-Syberia, www.Kresy-Syberia.org.
W sobotę, 19 września, uczestnicy spotkają się na prywatną wizytę po nowym Muzeum Katyńskim w Cytadeli Warszawskiej, przewodzoną przez kierownika Muzeum, Sławomira Frątczaka. Także usłyszą od Ewy Kowalskiej, zastępcą dyrektora, o planach na wspólną konferencję Muzeum Katyńskiego a Fundacją Kresy-Syberia w przyszłym roku, poświęcona losom nieletnich jeńców obozów specjalnych NKWD podczas II wojny światowej.

Zapraszamy na stronę konferencji aby zapoznać się z programem i zarejstrować się, do dnia 10 września.

Józef Piłsudski

Najważniejsze daty:

19 marca - Imieniny Józefa Piłsudskiego
03 maja - Święto Konstytucji 3 maja
12 maja 1935 - Śmierć Józefa Piłsudskiego
15 sierpnia - Bitwa Warszawska
5 grudnia 1867 - Urodziny Józefa Piłsudskiego
11 listopada - Święto Niepodległości
. All Right Reserve.